Emerytura przed siedemdziesiątką
Jedynym rozwiązaniem jest stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat w ciągu najbliższych 17 lat, z możliwością wcześniejszej emerytury od 65 roku życia, przy długim, co najmniej czterdziestoletnim okresie pracy - twierdzi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Eksperci postulują, aby zmiany dotyczyły kobiet urodzonych w 1955 roku i później oraz mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w kolejnych latach.
Podnosić, ale z umiarem
Lewiatan podkreśla, że wiek emerytalny kobiet trzeba podnosić stopniowo od 2015 roku, co roku o 6 miesięcy, tak żeby osiągnąć 67 lat w 2028 roku.
Podwyższanie wieku emerytalnego mężczyzn rozpoczęłoby się w 2025 roku i trwało 4 lata. W ten sposób również mężczyźni w 2028 roku przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat.
Jeśli nie wydłuży się okresu aktywności zawodowej Polaków, to utrzymanie w nowym systemie emerytalnym relacji przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia na obecnym poziomie 59 proc. będzie wymagało podniesienia składki emerytalnej z obecnych 19,52 proc. do 30 proc. - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.Podkreśla, że gdyby składka się nie zmieniła, wtedy relacja emerytur do płac spadłaby w najlepszym razie do około 35 proc. Aby przy niezmienionej składce utrzymać relację emerytur do płac na obecnym poziomie, Polacy powinni przechodzić na emeryturę przynajmniej 6 lat później niż obecnie.
Chcesz spokojnej emerytury? Pracuj dłużej
Jeremi Mordasewicz tłumaczy, że jeżeli Polacy chcą "godną" emeryturę, to okres jej pobierania powinien być trzy razy krótszy niż czas pracy.
Skoro nasze życie wydłuża się o jeden rok, mniej więcej co sześć lat, to i wiek emerytalny, co sześć lat powinien być podnoszony - wyjaśnia.Ekonomiści wyliczają z kolei, że minimalny ustawowy wiek emerytalny ma istotny wpływ na wiek, w jakim ludzie najczęściej decydują się zakończyć pracę. Ze względu na nową formułę emerytalną (silniej niż dotychczas wiążącą wiek przejścia na emeryturę z wysokością świadczenia) i zachodzące zmiany społeczno-demograficzne (późniejsze wchodzenie na rynek pracy po dłuższym okresie edukacji, wydłużające się trwanie życia, mniejsza dzietność) konieczne jest stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, najpierw kobiet a następnie mężczyzn.
Jest to niezbędne, aby poprawić relację liczby pracujących do liczby emerytów i zmniejszyć ryzyko ubóstwa w starszym wieku.
Oni już to zrobili. Teraz my?
W dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego pojawia się argument dotyczący krajów Europy Zachodniej, które zdecydowały się na taki krok.
W Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Austrii już zaczęto podwyższać wiek emerytalny kobiet, aby zrównać go z wiekiem emerytalnym mężczyzn.
W Islandii, Danii i Norwegii wiek emerytalny dla obu płci już teraz wynosi 67 lat, a w najbliższych latach osiągnie ten poziom w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Komisja Europejska: pracujcie 70 lat!
Co ciekawe, wiek 67 lat sugerowany przez większość eksperów nie jest tym na co czeka Komisja Europejska. Brukselscy urzędnicy wyliczyli, że przechodzić na emeryturę powinniśmy dopiero mając 70 lat.
Zdaniem Komisji, tylko solidarne podwyższenie wieku emerytalnego i uzdrowienie systemu we wszystkich państwach członkowskich, przyniesie pozytywny rezultat dla całej Wspólnoty.
Sytuacja jest bardzo poważna, bo szacuje się, że kraje Unii do 2060 roku będą musiały wydawać na emerytury dodatkowe 2,5 proc. PKB.
źródło: hotmoney.pl
Może być czemu nie przed 1 wojną światową i po 70-80 latkowie pracujący to była norma,a nie coś dziwnego.Z tym że praca ma być dla każdego bez względu na wiek czy nawet wykształcenie bo jak widzę że do tesco do wykładania towaru na półkę chcą ludzi z co najmniej średnim najlepiej studentów zaocznych czy wieczorowych to śmiech mnie ogarnia,rozumiem że ktoś po zwykłej zawodówce np.handlowej czytać już nie potrafi i towaru sam na półki nie potrafi wyłożyć?Do tego niech znikną te wymagania jak np.w jednym sklepie w moim mieście od 3 lat wisi ogłoszenie że przyjmą do pracy z wykształceniem najlepiej wyższym doświadczenie zawodowe min.1do5lat wiek do 30lat...Widać w moim mieście brakuje osób spełniających tą normę skoro ogłoszenie nadal wisi,a te normy muszą spełnić sprzedawcy ..butów.Do tego powszechne tj w każdym banku IKE oprocentowane min.,8 do 10% bez podatku Belki z tym że pieniędzy nie można wypłacać do póki nie przejdzie się na emeryturę czyli po osiągnięciu wieku emerytalnego i zerwać tą chorą zależność od zusu i kursu,no ale skoro najważniejsze teki ministerskie ma psl na prawdziwe rewolucyjne reformy nie liczmy...
OdpowiedzUsuńCo do wieku mój ndziadek na emeryture pracował w okresie międzywojennym z zawodu i wykształcenia artysta malarz dorabiał jako nauczyciel(ze samej sztuki żyjącemu artyście trudno było utrzymać kilkuosobową rodzinę dom i samochód)po wojnie komuniści nie uznali mu lat przepracowanych w tamtym okresie wiec pracował do 76roku życia jako nauczyciel przeszedł na emeryturę bo stwierdził że ma już problemy ze słuchem czyli da się ?da tylko trzeba chcieć a chcieć to móc.
Maya