Iwona Schymalla nie kieruje już telewizyjną Jedynką. Z kierowania zespołem „Wiadomości” zrezygnowała Małgorzata Wyszyńska. Do czasu powołania nowego dyrektora Jedynki anteną pokieruje dotychczasowy zastępca Schymalli - związany z Pałacem Prezydenckim wiceszef TVP1 Andrzej Godlewski.
- Telewizja Polska rozpoczyna dziś oficjalną procedurę naboru na stanowisko dyrektora Jedynki. Prezes Braun zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania ofert w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowała rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska.
Dodała, że rezygnację z kierowania zespołem „Wiadomości” złożyła w piątek Małgorzata Wyszyńska. Rezygnacja została przyjęta. Od soboty jej obowiązki przejmie Karol Małcużyński, który od lipca kieruje działem zagranicznym Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych TVP.
„…upadek „Wiadomości” trwa dokładnie od roku, kiedy to zostało wymienione ich kierownictwo – pisze w najnowszym artykule w „Gazecie Polskiej Codziennie” Artur Dmochowski. - Szefową została wtedy zaufana platformerskiego Zarządu TVP, czytająca w „Wiadomościach” teksty, Małgorzata Wyszyńska. Przeprowadziła w redakcji czystkę, podczas której usunięto grupę młodych, dynamicznych reporterów sprowadzonych przez Jacka Karnowskiego, odwołanego bez podania powodów. Pod jego kierownictwem redakcja osiągnęła natomiast wcześniej, w 2010 roku, największy wzrost oglądalności wśród wszystkich programów informacyjnych. Ale była niesterowalna politycznie i ośmielała się przedstawiać materiały krytyczne wobec władzy. Z Wyszyńską przyszła zmiana. Ludzi i sposobu relacjonowania. Kluczowe tematy, zwłaszcza politycznie drażliwe dla rządu, np. tragedia smoleńska, zaczęły być prezentowane zgodnie ze stanowiskiem Platformy. „Wiadomości” przestały patrzeć na ręce władzy. Zajęły się, podobnie zresztą jak programy informacyjne TVN i Polsatu, atakowaniem opozycji” – przypomina dziennikarz „Codziennej”.
„Jednak rok 2011 przejdzie do historii mediów w Polsce w znacznie szerszym wymiarze. Jako rok upadku telewizji publicznej w ogóle. I to nie tylko upadku etycznego, lecz całkiem wymiernego – kontynuuje Dmochowski. - W lipcu TVP1 zanotowała swój najgorszy wynik w historii. A we wrześniu, także po raz pierwszy w historii, Jedynka spadła na trzecie miejsce, za TVNem i Polsatem! Pomyśleć, że do niedawna była największą stacją w Europie Środkowej… Powody są podobne do tych, które spowodowały klęskę „Wiadomości”: upartyjnienie, promowanie posłusznych miernot, pozbycie się kreatywnych i samodzielnie myślących, kierowanie się interesami politycznymi, a nie dobrem telewizji”.
Więcej w sobotnim wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
No akurat zmiany w tvp są konieczne bo program tam mają strasznie kiepski,a marnotrawienie pieniędzy w oczy kuje,pytanie czy te zmiany będą na korzyść czy to tylko typowy skok na kasę i władzę?
OdpowiedzUsuńMaya