czwartek, 29 grudnia 2011

# Chanuka świętowana w Belwederze.

W piątek w Belwederze zapłonęła czwarta świeca chanukowa. W uroczystości udział wzięli Pierwsza Dama Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz ministrowie KPRP. Społeczność żydowską reprezentowali m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, rabin Stas Wojciechowicz i rabin Szalom Ber Stambler.


Świece chanukowe zapaliła Anna Komorowska. Gości w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, który jest chory, powitał szef jego kancelarii.
- Chanuka w Belwederze to znak, że w wolnej Polsce jest miejsce absolutnie dla nas wszystkich, że jest miejsce do wspólnego świętowania - powiedział Michałowski.
Jak podkreślił, Chanuka upamiętania ludzki heroizm, ale jest też okazją do wspólnego przeżywania radości. Zaznaczył, że w tym roku ta radość jest tym większa, że tegoroczne obchody Chanuki zbiegają się z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. Podkreślił, że judaizm i chrześcijaństwo podzielają wspólne wartości, korzenie i historię.
- Polska się zmienia. Zmieniają się też relacje pomiędzy Polakami a Żydami, zmieniają się na o wiele lepsze, zmienia się to radykalni - powiedział Michałowski.
Według niego dowodem na to były dwa wydarzenia: Światowy Zjazd Ocalonych, który odbył się latem w Warszawie oraz XXVII Zjazd Konferencji Rabinów Europejskich. Zaznaczył, że w oba te wydarzenia zaangażowała się także Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego
- My - Żydzi i chrześcijanie - mamy taką swoją Chanukę, taki moment, gdy pamiętamy, że przychodzą takie dni, że musimy walczyć o zachowanie swojej tożsamości. Musimy to zrobić nie tylko pamiętając, modląc się, przestrzegając tradycji, ale jeśli trzeba biorąc oręż do ręki - powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlcik.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wspominał zmarłego b. prezydenta Czech Vaclava Havla. Jak powiedział, życie i walka Havla przebiegały w duchu Machabeuszy. Nawiązał też do śmierci w Afganistanie sześciu polskich żołnierzy. - Niech ich pamięć będzie błogosławioną - powiedział.

Źródło: jewish.org.pl

1 komentarz:

  1. Szczególnie podobał mi się tekst o "wspólne wartości, korzenie i historię"Taa szkoda że wygląda to jak orzeł i reszka na tej samej monecie niby razem ale zawsze osobno no i ta miłość po grób...W sumie zabrakło przedstawicieli muzułmanów w Polsce oni w końcu(no ich przodkowie)dla tego kraju więcej dobrego zrobili a też maje "wspólne wartości, korzenie i historię"

    Maya

    OdpowiedzUsuń