piątek, 26 sierpnia 2011

Dochodzą kolejne uprawnienia Policji.

Z inicjatywy rządu, przy poparciu „opozycji” w Sejmie trwają prace nad przyznaniem policji oraz pozostałym służbom nowych, większych uprawnień związanych z inwigilacją. W myśl obowiązujących aktualnie przepisów, policja może stosować podsłuchy tylko wówczas, gdy chodzi o określone poważne przestępstwa. Nowy projekt zawiera rozszerzenie tych uprawnień na wszystkie przestępstwa umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Może być to np. „znieważenia konstytucyjnego organu”, co daje możliwość inwigilacji np. „niepoprawnych” blogerów, czy autorów alternatywnych serwisów internetowych. Ponadto, policja będzie mogła bez zgody sądu otrzymać wgląd do prywatnych kont bankowych, rozliczeń podatkowych, czy ubezpieczeń emerytalnych, nawet wówczas, gdy właściciel wyżej wymienionych nie jest o nic podejrzany.
Nowe przepisy są próbą dostosowania do prawa unijnego i mają na celu ułatwić współpracę między policjami wszystkich krajów Eurokołchozu. Jednak i tu „nasz” rząd wyszedł przed szereg, w projekcie ustawy zawierając punkty, będące zwiększeniem i tak już dużych uprawnień służb w Polsce, co przyznał wiceminister MSWiA. /ZL/

2 komentarze:

  1. Rząd się boi,że ludzie wyjdą na ulicę wiec wprowadza restrykcje w majestacie prawa by w razie czego móc legalnie bić protestujących i likwidować opozycje.Zupełnie jak przed 2 wojną światową się robi,tylko teraz uprawnienia są unowocześnione..

    OdpowiedzUsuń
  2. Rząd chce dać policji i innym służbom dostęp, bez zgody sądu, do informacji o naszych rachunkach bankowych i maklerskich oraz inne nowe uprawnienia - pisze "Gazeta Wyborcza".



    Jak zauważa "GW", projekt przechodzi przez Sejm szybko i po cichu. MSWiA jednak przyznaje, że do przepisów wykonujących unijne decyzje o współpracy przy zwalczaniu przestępczości dorzucono nowe kompetencje dla policji i służb.

    - Jeśli projekt będzie budził duże kontrowersje, to jesteśmy skłonni zrezygnować z uprawnień, które nie są konieczne do wykonania unijnych decyzji, i powrócić do tego w przyszłym parlamencie - uspokaja p. Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych.



    Źródło: wyborcza.pl

    OdpowiedzUsuń