środa, 10 lipca 2013

# Jak WYGLĄDA Linux?

Odpowiedź może wydać się dziwna dla użytkownika dominującego systemu operacyjnego. Linux wygląda... tak, jak chcesz. Naprawdę! Możliwości ustawień wyglądu pulpitu jest całe mnóstwo. Jeśli jednak pytasz o ustawienia domyślne, czyli o to, co widać od razu po instalacji systemu, cóż, to zależy. Od czego? Od tzw. dystrybucji, czyli odmiany Linuksa, a przede wszystkim od tzw. środowiska graficznego, które zostało zainstalowane.
W Linuksie nie ma "obowiązującego" wyglądu pulpitu. Wolność oznacza wolny wybór także w tym aspekcie. Na zainstalowanym systemie pulpit i praktycznie wszystkie inne elementy ekranu mogą mieć tysiąc różnych wersji, z których możemy sobie wybrać dokładnie to, co lubimy. Odpowiada za to właśnie środowisko graficzne, które jest najczęściej samodzielnym "bytem" w Linuksie. Oznacza to, że mając Linuksa, możemy wybrać praktycznie dowolne środowisko graficzne. Jedynym ewentualnym ograniczeniem są parametry naszego sprzętu, przede wszystkim pamięci RAM.
Najbardziej popularne (i "najcięższe") środowiska graficzne to GNOME i KDE.
gnome
Przykładowy pulpit z GNOME
kde
Przykładowy pulpit z KDE

Oba dojrzały już do takiej funkcjonalności, że stanowią pełnoprawną alternatywę dla Windowsa, a niektórzy twierdzą nawet, że pod pewnymi względami przewyższają to, co za pomocą myszki można wyklikać na maszynie z produktem Microsoftu. Oba środowiska mają grupy swoich zagorzałych zwolenników, inni nie mogą się zdecydować które z nich jest lepsze. GNOME ma opinię środowiska bardziej dojrzałego i stabilnego. Programiści GNOME nie spieszą się z wprowadzaniem nowinek - bardziej zależy im na stabilności, prostocie i funkcjonalności. To ma działać. I (z reguły) działa. Najnowsza wersja środowiska GNOME wprowadza jednak małą rewolucję w wyglądzie pulpitu, a zdania co do celowości zmian są podzielone. Na przykład programiści dystrybucji Linux Mint (opartej na Ubuntu, uznawanej za bardzo przyjazną dla użytkownika) zrezygnowali z tego środowiska na rzecz rozwijanych przez siebie środowisk MATE oraz Cinnamon, z których MATE wydaje się bardziej stabilne, szybsze i wygląda "bardziej znajomo".
mate
Przykładowy pulpit z MATE
Autorzy KDE z pewnością postawili na atrakcyjność wizualną. Pulpit KDE jest bardziej przyjemny dla oka, zresztą przypomina nieco Windowsa. Nowe wersje KDE wydawane są dość często. Krótszy okres testowania wprowadzanych zmian na pewno odbija się na stabilności, choć znawcy zauważają spory postęp w tej dziedzinie w ostatnim czasie.
Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć o Xfce, nieco uboższym (ale i mniej wymagającym sprzętowo) krewnym GNOME.
gnome
Przykładowy pulpit z Xfce
Jeśli trudno Ci przezwyciężyć "windowsowe" przyzwyczajenia, na pewno powinieneś wybrać któreś z tych głównych środowisk. Jeśli natomiast jesteś gotowy na eksperymenty, a w dodatku jesteś zwolennikiem minimalistycznego podejścia, a jednocześnie właścicielem niezbyt "wypasionego" komputera, możesz spróbować innych środowisk, które różnią się nieco "filozofią klikania" od dwóch gigantów. Niektóre z nich to:
- LXDE
- Openbox
- FVWM-Crystal
- Enlightenment

Linux jest bardzo dobrą platformą do eksperymentowania wszelakich ustawień, co ma wielką wartość edukacyjną. Jeśli jednak chcesz mieć "święty spokój" i środowisko, które ma po prostu działać, GNOME wydaje się właściwym wyborem.
źródło:  przejdznalinuksa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz