Szczecin w listach honorowych obywateli ma wodza III Rzeszy od 1933, później do tego grona dopisany został też Hermann Göring, a zaraz po wojnie na konto Szczecina przybywało komunistycznych dostojników takich jak Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Osóbka-Morawski, Konstanty Rokossowski czy Nikita Chruszczow. W sprawy usunięcia nazistowskich przywódców z list zaangażowało się Stowarzyszenie Patriotyczne Kontra 2000, jednak w sprawie anulowania tych tytułów dla komunistów nie wpłynął żaden wniosek. W 2010 r. na pytanie o zbrodniarzy jako honorowych obywateli miasta odpowiedział Rafał Miszczuk z biura rady miasta Szczecina, który twierdzi, że Hitler i Göring mieli tytuły w przedwojennym Szczecinie, a III Rzeczpospolita nie jest sukcesorem III Rzeszy.
Inne zdanie na ten temat posiada adwokat Roman Nowosielski, który w wywiadzie na Rzeczpospolitej powiedział, że Czym innym jest porządek państwowy, prawo na tym poziomie, a czym innym miejski, status miasta. Miasto żyje, także w sensie prawnym, niezależnie od zmian państwowych, okupacji, przesunięć granic. Czy chodzi o Szczecin, Gdańsk, Wilno czy Warszawę, w ciągu wieków zmieniały one przynależność państwową, a jako miasta, w sensie organizacyjnym, a nieraz prawnym, np. podział na nieruchomości, funkcjonowały cały czas. Dlatego obecne władze miasta mogą odciąć się od decyzji swoich poprzedników w mieście i mogą uchwalić wygaśnięcie obywatelstwa Hitlera czy innego zbrodniarza np. z chwilą przejęcia miasta przez Polskę w 1945 r.
Podobny honorowy tytuł nadano także w Oświęcimiu dla pułkownika Fiodora Daniłowicza Bolbata, dowódcy Perekopskiej Dywizji Armii Czerwonej, a znowu Kielce mają kilkunastu komunistyczny oficerów w statusie. Jest też wiele innych niewspomnianych miast, które mają taki sam problem jak wymienione wyżej.
W Polsce są też miasta, które honorowe obywatelstwa dla zbrodniarzy i przywódców zbrodniczych systemów usunęły jak np. Kraków, Włocławek, Sosnowiec, Płock czy Bielsko Biała.
Krzysztof Sylwanowicz
źródło: narodowcy.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz