piątek, 21 czerwca 2013

# Nobliści o buddyzmie.

Przytoczone na stronie cytaty noblistów nie mają na celu próby potwierdzania buddyzmu w świetle nauki, której teorie i paradygmaty co jakiś czas ulegają zmianie. Mówiąc żartobliwie byłoby to jak nieco naiwne zachwalanie swojej ukochanej: "Nie dość, że ma długie nogi to się jeszcze zna na fizyce kwantowej. A ten facet z klatki obok, ten co jeździ mercedesem, to też się w niej kocha!"

Buddyzm często jest postrzegany jako zbiór azjatyckich wierzeń, jak swego rodzaju religijna egzotyczna ciekawostka rodem z tybetańskiego czy japońskiego skansenu. Zamieszczone słowa wypowiedziane przez wybitnych ludzi związanych z zachodnią kulturą i nauką, mają na celu zmianę tego stereotypu, pokazanie, że buddyzm to system uniwersalny, który bardzo dobrze odnajduje swoją rolę w dzisiejszym świecie, o czym świadczy chociażby książka
"Nieskończoność w jednej dłoni" stanowiąca zapis dialogu buddyzmu ze współczesną zachodnią nauką. 

Czeslaw Milosz - www.buddyzm.edu.pl » Czesław Miłosz
poeta, prozaik, eseista

To, że w buddyzmie nie istnieje pojęcie Boga osobowego, wydaje mi się najbardziej atrakcyjne. To znaczy, można wyznawać światopogląd naukowy i jednocześnie być buddystą.


www.buddyzm.edu.pl


Albert Einstein - www.buddyzm.edu.pl » Albert Einstein
fizyk, twórca teorii względności

Jednostka czuje daremność ludzkich pragnień i celów oraz majestat i cudowny porządek, który ujawnia się sam zarówno w naturze jak i w świecie myśli. Jednostkowe istnienie jawi jej się jako coś w rodzaju więzienia i chce doświadczyć wszechświata jako jednej znaczącej całości. Początki kosmicznych uczuć religijnych pojawiają się już na wczesnym etapie rozwoju, np. w wielu psalmach dawidowych, a także u niektórych proroków. Buddyzm, jak wiemy zwłaszcza ze wspaniałych pism Schopenhauera, zawiera tego znacznie mocniejszy pierwiastek.


www.buddyzm.edu.pl


Francis Crick - www.buddyzm.edu.pl » Francis H.C. Crick
biochemik,
współodkrywca DNA

Pamiętajmy, że na świecie jest wiele religii. Nie można ich wrzucać do jednego worka, gdyż nie wszystkie zakładają wiarę w niematerialną i nieśmiertelną duszę. Niektóre - na przykład buddyzm - mogą okazać się bliższe koncepcjom współczesnej nauki...


www.buddyzm.edu.pl


XIV Dalajlama - www.buddyzm.edu.pl » XIV Dalajlama
buddyjski mnich,
przywódca Tybetańczyków

Podczas gdy w niektórych religiach najważniejszą praktyką jest recytowanie modlitw lub czynienie fizycznej pokuty, w buddyzmie istotniejsze jest przekształcanie i doskonalenie umysłu.

źródło:  buddyzm.edu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz