niedziela, 22 lipca 2012

# Fidel Castro:"Komunizm nie działa nawet na Kubie".



Fidel Castro przyznał, że komunizm nie sprawdza się. W rozmowie z Jeffrey'em Goldbergiem, reporterem "The Atlantic" 84-letni dyktator zapytany o możliwość eksportu tej ideologii, powiedział: "Komunizm nie działa już nawet na Kubie".


Julia Sweig z Council on Foreign Relations odczytuje tę wypowiedź jako zielone światło dla przeprowadzenia koniecznych reform na Kubie. Nie jest to odejście od ideałów rewolucji, ale przyznanie, że państwo zbyt mocno ingeruje w kubańską gospodarkę.

Komentuje Redaktor Bankier.pl, Krzysztof Kolany:
Szkoda, że dojście do prawdy zajęło Fidelowi Castro aż pół wieku. W tym czasie upadły komunistyczne gospodarki ZSRR i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Niewydolność gospodarcza socjalizmu była faktem już w latach 60-tych XX wieku, gdy zauroczeni ideologiom Marksa kubańscy partyzanci oddali władzę w ręce braci Castro.

Brak mechanizmów rynkowych, prawa własności i wolności gospodarczej skazał nieźle prosperującą Kubę na nędzę i zatrzymał rozwój cywilizacyjny kraju. Historia dowiodła, że ustrój komunistyczny przoduje tylko w jednej statystyce: liczbie ofiar śmiertelnych totalitarnych rządów. Według „Czarnej księgi komunizmu” w XX wieku rządy komunistów kosztowały życie 85-100 milionów ludzi.


Fidel Castro zmienił też retorykę dotyczącą Izraela i Żydów. Uważany wcześniej za jednego z największych antysemitów wśród przywódców, zaczął wypowiadać się o Izraelu w przyjaznym tonie. Spotkało się to z natychmiastową reakcją Hugo Chaveza, prezydenta Wenezueli, dla którego Fidel Castro jest politycznym i ideologicznym guru. Wcześniej dla Chaveza Kuba była niedoścignionym wzorem ustroju polityczno - gospodarczego.

Relację z wizyty Jeffreya Goldberga na Kubie można na bieżąco śledzić na jego blogu.

Fidel Castro sprawował władzę na Kubie nieprzerwanie od 1 stycznia 1959 roku, kiedy na czele oddziałów partyzanckich wkroczył do Hawany obalając dyktaturę Fulgencio Batisty. W 1961 roku zdelegalizował wszystkie partie poza Komunistyczną Partią Kuby. Upadek bloku wschodniego, z którym Kuba była ściśle związana, wywołał głęboki kryzys. W 1993 roku wprowadzono reglamentację produktów żywnościowych. W 2008 roku Fidel Castro tymczasowo przekazał władzę swojemu bratu, Raulowi, który rozpoczął wprowadzanie powolnych reform, mających na celu uratowanie zniszczonej gospodarki.

Mateusz Szymański
Bankier.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz